Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Pejzaż piktorialny

18 stycznia, 2020 08:00 29 lutego, 2020 17:00 CET

W najbliższą sobotę (18 stycznia, godzina 17.00) zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Cezariusza Mikosa p.t. “Pejzaż piktorialny”. Prace artysty już kilkakrotnie gościły w murach Muzem w Liwie zawsze ciesząc się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Przypomnijmy, że piktorializm (powstał u schyłku XIX w.) to jeden
z ważniejszych nurtów fotografii artystycznej. Fascynuje tajemniczym pięknem
i niepokoi artystycznym niedopowiedzeniem. Zdjęcie piktorialne mocno różni się od zwykłej fotografii. Dzięki wykorzystaniu różnorakich skomplikowanych technik fotograficzno-artystycznych przypomina bardziej obraz wykonany farbami, lub pastelowy, kredkowy czy ołówkowy rysunek. Ta szczególna odmiana fotografii daleka jest od dosłowności, ukazywane w niej miejsca przedmioty i ludzie osiągają nadrealne kształty; oglądanie pejzaży piktorialnych jest niczym podróż w krainę snu. Osiągnięcie takich efektów oddających subiektywne odczucia twórców było głównym celem pierwszych piktorialistów. W 1907 r. Robert Demachy w kwartalniku “Camera Work” (poświęconym temu rodzajowi zdjęć) tak opisał “piktorialny” wymiar sztuki (nie tylko) fotograficznej: “Piękno motywu w naturze nie ma nic wspólnego z tą szczególną właściwością, która sprawia, że mamy do czynienia z dziełem sztuki. Tę specjalną własność dodaje jej wyrażający siebie artysta. Sztuka jest rzeczą ludzką subiektywną a nie obiektywną”.

 

BIP

© 2023. MUZEUM ZBROJOWNIA NA ZAMKU W LIWIE

Translate »
Skip to content
Ta witryna ma na celu zapewnienie dostępności cyfrowej osobom niepełnosprawnym. Nieustannie poprawiamy komfort użytkowania dla wszystkich i stosujemy odpowiednie standardy dostępności.